Final Results
Event classification: E1
Place Name Member # Club(s) Division Country Class. Earned* Qualified For
1 COBERT Helen 100172282  Marx Fencing Academy  New England  USA  B17    U20WE U17WE 
2 DOUGLAS Julia 100176512  Rhode Island Fencing Academy And Club  New England  USA  E18    U20WE U17WE 
3T CARVALHO Maia 100165413  Bay State Fencers / Cambridge Fencing Center  New England  USA  E18    U20WE 
3T WADE-CURRIE Ava 100162205  Olympia Fencing Center  New England  USA  B18    U20WE U17WE 
5 BAFFA Arianna 100159985  Boston Fencing Club  New England  USA  B18     
6T GOLDEN Danielle 100251965  Boston Fencing Club  New England  USA  E18     
6T PARDO Sarah 100224475  Boston Fencing Club / Wellesley College  New England  USA  D18     
8 MCGEE Sophia 100224853  Rhode Island Fencing Academy And Club  Connecticut  USA  E18     
9 BAJAJ Nikita 100193456  Vivo Fencing Club / Tanner City Fencers Club  New England  USA     
10 ABRAMSON Liliana 100183421  Olympia Fencing Center / Cambridge Rindge-Latin High School Fencing  New England  USA     
11 MCMAHON Kathleen 100216770  Rhode Island Fencing Academy And Club  New England  USA     
12 BERLE Adeline 100253022  Rhode Island Fencing Academy And Club  New England  USA     
13T NAYAK Mira 100184466  Boston Fencing Club  New England  USA     
13T ABRAMSON Mariela 100183422  Olympia Fencing Center  New England  USA     
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 BAFFA Arianna B18  BOSTONFC  New England  USA 
2 WADE-CURRIE Ava B18  OLYMPIAFC  New England  USA 
3 COBERT Helen B17  MARXFENCING  New England  USA 
4 PARDO Sarah D18  BOSTONFC / WELLESLEY  New England  USA 
5 GOLDEN Danielle E18  BOSTONFC  New England  USA 
6 MCGEE Sophia E18  RIFAC  Connecticut  USA 
7 CARVALHO Maia E18  BAY STATE / CAMBRDGEFCNT  New England  USA 
8 DOUGLAS Julia E18  RIFAC  New England  USA 
9 ABRAMSON Liliana OLYMPIAFC / CRLHSF  New England  USA 
10 BAJAJ Nikita VIVOFENCING / TANNERCITYFC  New England  USA 
11 BERLE Adeline RIFAC  New England  USA 
12 NAYAK Mira BOSTONFC  New England  USA 
13 ABRAMSON Mariela OLYMPIAFC  New England  USA 
14 MCMAHON Kathleen RIFAC  New England  USA 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
ABRAMSON Liliana
OLYMPIAFC / New England / USA
1 D3 D3 V5 V5 V5 D1 3 0.50 22 24 -2
PARDO Sarah
BOSTONFC / New England / USA
2 V5 D4 V5 D0 V5 D4 3 0.50 23 23 0
DOUGLAS Julia
RIFAC / New England / USA
3 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 17 +13
ABRAMSON Mariela
OLYMPIAFC / New England / USA
4 D2 D4 D1 D4 D2 D1 0 0.00 14 30 -16
BAFFA Arianna
BOSTONFC / New England / USA
5 D3 V5 D2 V5 V5 V5 4 0.67 25 18 +7
MCGEE Sophia
RIFAC / Connecticut / USA
6 D4 D1 D3 V5 D0 V5 2 0.33 18 26 -8
BAJAJ Nikita
VIVOFENCING / New England / USA
7 V5 V5 D4 V5 D4 D4 3 0.50 27 21 +6

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
GOLDEN Danielle
BOSTONFC / New England / USA
1 V5 D2 V5 V5 D3 D3 3 0.50 23 23 0
MCMAHON Kathleen
RIFAC / New England / USA
2 D4 D4 V5 V5 D4 D4 2 0.33 26 24 +2
CARVALHO Maia
BAY STATE / New England / USA
3 V5 V5 V5 V5 V5 D3 5 0.83 28 16 +12
NAYAK Mira
BOSTONFC / New England / USA
4 D2 D3 D1 D4 D2 D2 0 0.00 14 30 -16
BERLE Adeline
RIFAC / New England / USA
5 D2 D1 D2 V5 D3 D0 1 0.17 13 29 -16
COBERT Helen
MARXFENCING / New England / USA
6 V5 V5 D2 V5 V5 D4 4 0.67 26 22 +4
WADE-CURRIE Ava
OLYMPIAFC / New England / USA
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 16 +14



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country V V/M TS TR Ind Status
1 WADE-CURRIE Ava B18  OLYMPIAFC  New England  USA  1.00  30  16  +14  Advanced
2 DOUGLAS Julia E18  RIFAC  New England  USA  1.00  30  17  +13  Advanced
3 CARVALHO Maia E18  BAY STATE / CAMBRDGEFCNT  New England  USA  0.83  28  16  +12  Advanced
4 BAFFA Arianna B18  BOSTONFC  New England  USA  0.67  25  18  +7  Advanced
5 COBERT Helen B17  MARXFENCING  New England  USA  0.67  26  22  +4  Advanced
6 BAJAJ Nikita VIVOFENCING / TANNERCITYFC  New England  USA  0.50  27  21  +6  Advanced
7T PARDO Sarah D18  BOSTONFC / WELLESLEY  New England  USA  0.50  23  23  Advanced
7T GOLDEN Danielle E18  BOSTONFC  New England  USA  0.50  23  23  Advanced
9 ABRAMSON Liliana OLYMPIAFC / CRLHSF  New England  USA  0.50  22  24  -2  Advanced
10 MCMAHON Kathleen RIFAC  New England  USA  0.33  26  24  +2  Advanced
11 MCGEE Sophia E18  RIFAC  Connecticut  USA  0.33  18  26  -8  Advanced
12 BERLE Adeline RIFAC  New England  USA  0.17  13  29  -16  Advanced
13T NAYAK Mira BOSTONFC  New England  USA  0.00  14  30  -16  Advanced
13T ABRAMSON Mariela OLYMPIAFC  New England  USA  0.00  14  30  -16  Advanced

Round #2 - DE - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) WADE-CURRIE Ava 
OLYMPIAFC / New England / USA  (1) WADE-CURRIE Ava 
(16) -BYE-   
    (1) WADE-CURRIE Ava 
(9) ABRAMSON Liliana    15 - 12 
OLYMPIAFC / New England / USA  (7T) GOLDEN Danielle   
(7T) GOLDEN Danielle  15 - 14   
BOSTONFC / New England / USA    (5) COBERT Helen 
(5) COBERT Helen    15 - 13 
MARXFENCING / New England / USA  (5) COBERT Helen     
(12) BERLE Adeline  15 - 3     
RIFAC / New England / USA    (5) COBERT Helen   
(13T) NAYAK Mira    15 - 10   
BOSTONFC / New England / USA  (4) BAFFA Arianna   
(4) BAFFA Arianna  15 - 10   
BOSTONFC / New England / USA    (5) COBERT Helen 
(3) CARVALHO Maia    15 - 14 
BAY STATE / New England / USA  (3) CARVALHO Maia     
(13T) ABRAMSON Mariela  15 - 8     
OLYMPIAFC / New England / USA    (3) CARVALHO Maia     
(11) MCGEE Sophia    15 - 14     
RIFAC / Connecticut / USA  (11) MCGEE Sophia       
(6) BAJAJ Nikita  15 - 11       
VIVOFENCING / New England / USA    (2) DOUGLAS Julia   
(7T) PARDO Sarah    15 - 14   
BOSTONFC / New England / USA  (7T) PARDO Sarah     
(10) MCMAHON Kathleen  15 - 12     
RIFAC / New England / USA    (2) DOUGLAS Julia   
(15) -BYE-    15 - 7   
  (2) DOUGLAS Julia   
(2) DOUGLAS Julia     
RIFAC / New England / USA