Final Results
Event classification: Unrated
Place Name Member # Club(s) Division Country Class. Earned* Qualified For
1 SMITH Grace 100198963  Vivo Fencing Club  New England  USA  E18    U17WE 
2 PARTE Isabella 100205176  Marx Fencing Academy  New England  USA  E18    U17WE 
3T WEINSIER Ryan 100191842  Riverside Fencing Club  New England  USA    U17WE 
3T BAJAJ Nikita 100193456  Vivo Fencing Club / Tanner City Fencers Club  New England  USA    U17WE 
5 YING Julia 100199205  Olympia Fencing Center  New England  USA     
6 ABRAMSON Liliana 100183421  Olympia Fencing Center / Cambridge Rindge-Latin High School Fencing  New England  USA     
7 PATEL Viha 100190753  Rhode Island Fencing Academy And Club  New England  USA  E18     
8 GOLDEN Danielle 100251965  Boston Fencing Club  New England  USA  E18     
9 JIANG Caroline 100177000  Nema Fencing Center  New England  USA     
10 MCMAHON Kathleen 100216770  Rhode Island Fencing Academy And Club  New England  USA     
11 PAYNE Elizabeth 100210602  Vivo Fencing Club  New England  USA     
12 NAYAK Mira 100184466  Boston Fencing Club  New England  USA     
13 ABRAMSON Mariela 100183422  Olympia Fencing Center  New England  USA     
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 SMITH Grace E18  VIVOFENCING  New England  USA 
2 PATEL Viha E18  RIFAC  New England  USA 
3 PARTE Isabella E18  MARXFENCING  New England  USA 
4 GOLDEN Danielle E18  BOSTONFC  New England  USA 
5 WEINSIER Ryan RVRSIDEFCLB  New England  USA 
6 JIANG Caroline NEMA  New England  USA 
7 YING Julia OLYMPIAFC  New England  USA 
8 BAJAJ Nikita VIVOFENCING / TANNERCITYFC  New England  USA 
9 ABRAMSON Mariela OLYMPIAFC  New England  USA 
10 ABRAMSON Liliana OLYMPIAFC / CRLHSF  New England  USA 
11 MCMAHON Kathleen RIFAC  New England  USA 
12 NAYAK Mira BOSTONFC  New England  USA 
13 PAYNE Elizabeth VIVOFENCING  New England  USA 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
ABRAMSON Liliana
OLYMPIAFC / New England / USA
1 V5 V5 V5 D0 D2 V5 4 0.67 22 25 -3
BAJAJ Nikita
VIVOFENCING / New England / USA
2 D4 V5 V5 D2 D4 V5 3 0.50 25 26 -1
MCMAHON Kathleen
RIFAC / New England / USA
3 D4 D4 V5 D0 V5 D2 2 0.33 20 24 -4
ABRAMSON Mariela
OLYMPIAFC / New England / USA
4 D3 D4 D1 D1 D4 D4 0 0.00 17 30 -13
SMITH Grace
VIVOFENCING / New England / USA
5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 8 +22
WEINSIER Ryan
RVRSIDEFCLB / New England / USA
6 V5 V5 D3 V5 D4 V5 4 0.67 27 24 +3
GOLDEN Danielle
BOSTONFC / New England / USA
7 D4 D3 V5 V5 D1 D4 2 0.33 22 26 -4

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
JIANG Caroline
NEMA / New England / USA
1 D1 D4 V5 V5 D3 2 0.40 18 22 -4
YING Julia
OLYMPIAFC / New England / USA
2 V5 D2 V5 V5 V5 4 0.80 22 17 +5
PARTE Isabella
MARXFENCING / New England / USA
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 12 +13
PAYNE Elizabeth
VIVOFENCING / New England / USA
4 D4 D4 D2 V5 D1 1 0.20 16 21 -5
NAYAK Mira
BOSTONFC / New England / USA
5 D3 D3 D2 D1 V5 1 0.20 14 24 -10
PATEL Viha
RIFAC / New England / USA
6 V5 D4 D2 V5 D4 2 0.40 20 19 +1



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country V V/M TS TR Ind Status
1 SMITH Grace E18  VIVOFENCING  New England  USA  1.00  30  +22  Advanced
2 PARTE Isabella E18  MARXFENCING  New England  USA  1.00  25  12  +13  Advanced
3 YING Julia OLYMPIAFC  New England  USA  0.80  22  17  +5  Advanced
4 WEINSIER Ryan RVRSIDEFCLB  New England  USA  0.67  27  24  +3  Advanced
5 ABRAMSON Liliana OLYMPIAFC / CRLHSF  New England  USA  0.67  22  25  -3  Advanced
6 BAJAJ Nikita VIVOFENCING / TANNERCITYFC  New England  USA  0.50  25  26  -1  Advanced
7 PATEL Viha E18  RIFAC  New England  USA  0.40  20  19  +1  Advanced
8 JIANG Caroline NEMA  New England  USA  0.40  18  22  -4  Advanced
9 GOLDEN Danielle E18  BOSTONFC  New England  USA  0.33  22  26  -4  Advanced
10 MCMAHON Kathleen RIFAC  New England  USA  0.33  20  24  -4  Advanced
11 PAYNE Elizabeth VIVOFENCING  New England  USA  0.20  16  21  -5  Advanced
12 NAYAK Mira BOSTONFC  New England  USA  0.20  14  24  -10  Advanced
13 ABRAMSON Mariela OLYMPIAFC  New England  USA  0.00  17  30  -13  Advanced

Round #2 - DE - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) SMITH Grace 
VIVOFENCING / New England / USA  (1) SMITH Grace 
(16) -BYE-   
    (1) SMITH Grace 
(9) GOLDEN Danielle    15 - 5 
BOSTONFC / New England / USA  (9) GOLDEN Danielle   
(8) JIANG Caroline  12 - 11   
NEMA / New England / USA    (1) SMITH Grace 
(5) ABRAMSON Liliana    15 - 8 
OLYMPIAFC / New England / USA  (5) ABRAMSON Liliana     
(12) NAYAK Mira  15 - 13     
BOSTONFC / New England / USA    (4) WEINSIER Ryan   
(13) ABRAMSON Mariela    15 - 9   
OLYMPIAFC / New England / USA  (4) WEINSIER Ryan   
(4) WEINSIER Ryan  15 - 12   
RVRSIDEFCLB / New England / USA    (1) SMITH Grace 
(3) YING Julia    15 - 10 
OLYMPIAFC / New England / USA  (3) YING Julia     
(14) -BYE-       
    (6) BAJAJ Nikita     
(11) PAYNE Elizabeth    15 - 14     
VIVOFENCING / New England / USA  (6) BAJAJ Nikita       
(6) BAJAJ Nikita  15 - 10       
VIVOFENCING / New England / USA    (2) PARTE Isabella   
(7) PATEL Viha    15 - 9   
RIFAC / New England / USA  (7) PATEL Viha     
(10) MCMAHON Kathleen  15 - 14     
RIFAC / New England / USA    (2) PARTE Isabella   
(15) -BYE-    15 - 10   
  (2) PARTE Isabella   
(2) PARTE Isabella     
MARXFENCING / New England / USA